W poprzednim wpisie, będącym pierwszą częścią artykułu porównującego kuchnię otwartą i zamkniętą, skupiliśmy się na tym pierwszym rozwiązaniu. Dziś więcej czasu poświęcę drugiej opcji, czyli osobnej kuchni. 

Oddzielna kuchnia była niegdyś domyślnym rozwiązaniem spotykanym w każdym polskim domu. Zmieniło się to wraz z napływem inspiracji z zachodu i zostało usunięte na drugi plan przez deweloperów, którzy domyślnie tworzyli mieszkania w tzw. open floor. Wiele osób nie wyobraża sobie jednak rezygnacji z zamkniętej kuchni, choć jej przeciwnicy wskazują, że czują się w niej odizolowani od reszty domowników. Ma ona jednak niewątpliwie swoje zalety, wśród których wymienić można:

 • Bezpieczeństwo: zamknięta przestrzeń kuchenna zapewnia większe bezpieczeństwo, szczególnie jeśli w domu są dzieci. Można ograniczyć dostęp do niebezpiecznych przedmiotów i substancji chemicznych.
 • Kontrola zapachów: możemy lepiej kontrolować rozprzestrzenianie się zapachów gotowanych potraw po całym domu.
 • Łatwiejsze utrzymanie czystości: kuchnia oddzielona od reszty pokoi może być łatwiejsza do utrzymania w czystości.
 • Ograniczenie hałasu: dzięki zamkniętemu pomieszczeniu łatwiej jest ograniczyć hałas związany z gotowaniem, co może być ważne szczególnie w przypadku mniejszych mieszkań.
 • Większa kontrola nad temperaturą: zamknięta przestrzeń pozwala na łatwiejszą kontrolę temperatury w kuchni, szczególnie jeśli używasz klimatyzacji lub ogrzewania centralnego.
 • Więcej prywatności: Dla niektórych ludzi oddzielna kuchnia może oznaczać więcej prywatności podczas gotowania, co może być szczególnie ważne podczas spotkań rodzinnych lub przyjęć.
 • Zwiększenie wartości nieruchomości: W niektórych przypadkach osobna kuchnia może zwiększyć wartość nieruchomości, szczególnie jeśli jest dobrze zaprojektowana i wykończona wysokiej jakości materiałami.

 

Projektując kuchnię otwartą na salon warto pamiętać o kilku kwestiach:

 • Funkcjonalność: upewnij się, że układ kuchni jest funkcjonalny i ergonomiczny. Zaplanuj przestrzeń tak, aby umożliwić łatwy przepływ pracy między obszarami gotowania, przygotowywania i przechowywania.
 • Oświetlenie: zapewnij odpowiednie oświetlenie, aby umożliwić sobie wygodną pracę. Warto rozważyć różne rodzaje oświetlenia, takie jak główne oświetlenie sufitowe, oświetlenie podszafkowe i punktowe oświetlenie nad obszarem roboczym w miejscach, w których nie mamy nad nim szafek.
 • Wentylacja: skuteczna wentylacja usunie zapachy, dym i wilgoć z kuchni. Dobry system może również pomóc w utrzymaniu czystości powietrza i zapobiegać gromadzeniu się tłuszczu na ścianach i meblach.
 • Materiały wykończeniowe: wybierz trwałe i łatwe w utrzymaniu materiały wykończeniowe, odporne na wilgoć, która w zamkniętym pomieszczeniu będzie bardziej dokuczliwa.

To już ostatni wpis, który skupia się na porównaniu kuchni otwartych i zamkniętych. Mam nadzieję, że choć trochę ułatwi Ci wybór odpowiedniego dla Ciebie rozwiązania. A jeśli szukasz architekta, który pomoże Ci urządzić przestrzeń, napisz do mnie: gosia@bardzoladne.pl