Dyskusja o tym czy lepsza jest kuchnia otwarta na salon czy zlokalizowana w osobnym pomieszczeniu nieustannie rozgrzewa zarówno zwolenników, jak i przeciwników obu rozwiązań. Jeśli zastanawiasz się, którą opcję wybrać, postaram się pomóc Ci w podjęciu tej decyzji, omawiając zalety każdego wariantu. W tym wpisie skupię się na kuchniach otwartych na salon, które stały się popularnym rozwiązaniem w projektowaniu wnętrz. 

To koncepcja, która przywędrowała do nas z zachodu i polega na połączeniu kuchni z przestrzenią dzienną, co tworzy przestronną i komunikatywną część domu. Wśród wad tego rozwiązania najczęściej wymieniane są zapachy rozprzestrzeniające się po reszcie domu. Ma ono jednak wiele zalet, wśród których wymienić można:

  • Więcej Światła Naturalnego: Kuchnie otwarte na salon zazwyczaj mają więcej dostępu do naturalnego światła. To oznacza, że przestrzeń jest jaśniejsza i bardziej przyjazna.
  • Komunikacja: pozwala na swobodne przemieszczanie się między kuchnią a salonem. To idealne rozwiązanie dla rodzin i osób, które lubią być razem podczas gotowania czy oglądania telewizji, jak również rodziców, którzy nie chcą tracić z oczu dzieci podczas przygotowywania posiłków.
  • Przestrzeń: Połączenie kuchni i salonu tworzy wrażenie większej przestrzeni. Dzięki temu nawet mniejsze mieszkania wydają się bardziej przestronne.
  • Atmosfera: Kuchnia otwarta na salon tworzy luźną i przyjazną atmosferę. Goście mogą obserwować gotowanie, a gospodarze nie czują się odizolowani od reszty towarzystwa.

Projektując kuchnię otwartą na salon warto pamiętać o kilku kwestiach. Najważniejsza to wyraźna definicja stref, tj. oddzielenie samej kuchni od jadalni czy salonu. Efekt ten można osiągnąć klasycznie dzieląc podłogę na różne rodzaje wg strefy (np. w kuchni płytki, w jadalni i salonie panele lub podłoga drewniana), a w salonie dodając np. dywan. Pomocne będzie również zastosowanie różnej kolorystyki mebli. A skoro już przy palecie barw jesteśmy, to warto – mimo wszystko – zachować spójność w projektowaniu. Jeśli w salonie czy jadalni dominuje jakiś kolor, dodaj go również w kuchni choćby w formie dodatków. 

Kolejnym kluczowym elementem jest oświetlenie – innego potrzebujemy nad blatem roboczym, innego nad stołem, a jeszcze innego w strefie relaksu. Ważne jest dobranie odpowiedniej temperatury oświetlenia.

Pamiętaj też o dobrej wentylacji – otwarte kuchnie mogą generować zapachy, więc zaplanuj odpowiedni przepływ powietrza – szczególnie w kwestii doboru wystarczająco mocnego okapu.

Podsumowując, kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, które łączy funkcjonalność i estetykę. Tworzy przestrzeń, w której można wygodnie gotować, jeść i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Kluczem do sukcesu jest staranne zaplanowanie układu, oświetlenia i wyboru mebli, które stworzą spójną i harmonijną przestrzeń.