Projektant czy architekt wnętrz?
Chociaż nazwy „projektant wnętrz” i „architekt wnętrz” są często używane zamiennie, to zakres ich usług może się znacznie różnić.
Zacznijmy może od tego, skąd bierze się rozbieżność w nazewnictwie wśród samych architektów? Przede wszystkim wynika to z dwóch powodów:
- nie istnieje oficjalna regulacja dotycząca tego zawodu – tak, jak zawód lekarza czy inżyniera podlega ścisłym regulacjom, tak wśród projektantów czy architektów nie ma takich zapisów. Dlatego wybierając nazewnictwo architekt ma swobodę wyboru również tego drugiego wariantu. Nie powinno to jednak działać w drugą stronę, ale o tym w dalszej części tekstu,
- język polski jest jednym z niewielu krajów, w którym “architekt wnętrz” i “projektant wnętrz” są stosowane do opisywania w zasadzie tego samego zawodu. Z angielskiego mamy “interior designer” oraz “architect”, jednak tam to pierwsze oznacza osoby zawodowo zajmujące się wnętrzami, a to drugie konstrukcją/zewnętrzem, a więc już wymawiając tę nazwę wiadomo kto zajmuje się czym. U nas te różnice są dużo bardziej subtelne.
Różnice między projektantem a architektem wnętrz
A zatem do rzeczy – czym różnią się te dwa pojęcia? Projektant wnętrz skupia się przede wszystkim na stworzeniu estetycznej koncepcji wnętrza. Przygotuje dla Ciebie wizualizacje, moodboardy i listę materiałów.
Architekt wnętrz oferuje znacznie szerszy zakres usług. Oprócz stworzenia projektu, zajmie się również:
- Przygotowaniem dokumentacji technicznej: Szczegółowe rysunki dla wykonawców.
- Wsparciem w wyborze materiałów: Doradztwo techniczne i estetyczne.
- Nadzorem: Kontrola jakości wykonania prac. Nadzór przeprowadzany jest w dwóch wariantach: jako nadzór autorski lub nadzór inwestorski. Więcej o różnicach między tymi nadzorami w kolejnym artykule.
Którego specjalistę wybrać?
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje wnętrze zostanie urządzone zgodnie z projektem i bez zbędnych stresów, warto zdecydować się na architekta wnętrz.
Szukasz kompleksowej obsługi projektu? Zapraszam do kontaktu!