W poprzednim wpisie, będącym pierwszą częścią artykułu porównującego kuchnię otwartą i zamkniętą, skupiliśmy się na tym pierwszym rozwiązaniu. Dziś więcej czasu poświęcę drugiej opcji, czyli osobnej kuchni. 

Zalety oddzielnej kuchni

Oddzielna kuchnia była niegdyś domyślnym rozwiązaniem spotykanym w każdym polskim domu. Zmieniło się to wraz z napływem inspiracji z zachodu i zostało usunięte na drugi plan przez deweloperów, którzy domyślnie tworzyli mieszkania w tzw. open floor. Wiele osób nie wyobraża sobie jednak rezygnacji z zamkniętej kuchni, choć jej przeciwnicy wskazują, że czują się w niej odizolowani od reszty domowników. Ma ona jednak niewątpliwie swoje zalety, wśród których wymienić można:

  • Bezpieczeństwo: Kuchnia zamknięta zapewnia większą kontrolę nad dostępem do niebezpiecznych przedmiotów, szczególnie jeśli w domu są dzieci.
  • Kontrola zapachów: Możemy lepiej kontrolować rozprzestrzenianie się zapachów gotowanych potraw po całym domu.
  • Ograniczenie hałasu: Gotowanie nie będzie przeszkadzać w relaksie w salonie.
  • Więcej prywatności: Dla niektórych oddzielna kuchnia może oznaczać więcej prywatności podczas gotowania, co może być szczególnie ważne podczas spotkań rodzinnych lub przyjęć.
  • Łatwiejsze utrzymanie czystości.

O czym pamiętać urządzając kuchnię?

Projektując kuchnię warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • Funkcjonalność: upewnij się, że układ kuchni jest funkcjonalny i ergonomiczny. Zaplanuj przestrzeń tak, aby umożliwić łatwy przepływ pracy między obszarami gotowania, przygotowywania i przechowywania. W ograniczonej przestrzeni może okazać się to wyzwaniem, dlatego warto skonsultować to z doświadczonym architektem wnętrz.
  • Oświetlenie: Zapewnij odpowiednie oświetlenie, aby umożliwić sobie wygodną pracę. Warto rozważyć różne rodzaje oświetlenia, takie jak główne oświetlenie sufitowe, oświetlenie podszafkowe i punktowe oświetlenie nad obszarem roboczym w miejscach, w których nie mamy nad nim szafek.
  • Wentylacja: Skuteczna wentylacja usunie zapachy, dym i wilgoć z kuchni. Dobry system może również pomóc w utrzymaniu czystości powietrza i zapobiegać gromadzeniu się tłuszczu na ścianach i meblach.
  • Materiały wykończeniowe: Wybierz trwałe i łatwe w utrzymaniu materiały wykończeniowe, odporne na wilgoć, która w zamkniętym pomieszczeniu będzie bardziej dokuczliwa.

To już ostatni wpis, który skupia się na porównaniu kuchni otwartych i zamkniętych. Mam nadzieję, że choć trochę ułatwi Ci wybór odpowiedniego dla Ciebie rozwiązania.

Szukasz inspiracji na urządzenie kuchni? Zajrzyj na mój Instagram!

ODWIEDŹ INSTAGRAM